گسترش دانش و تجربه مهندسی

در این وبلاگ قصد داریم به موضوعاتی که اشخاص از زمان ورود به رشته مهندسی تا تبدیل شدن به یک مهندس مجرب با آن درگیر هستند، پرداخته شود

گسترش دانش و تجربه مهندسی

در این وبلاگ قصد داریم به موضوعاتی که اشخاص از زمان ورود به رشته مهندسی تا تبدیل شدن به یک مهندس مجرب با آن درگیر هستند، پرداخته شود

دنیای مهندسی، دنیای پر رمز و رازی است. در گذشته شاهد آن بودیم که هر رشته مهندسی قصد داشت با ایجاد مرزهایی، گرایش هایی را پدید آورد که تخصصی تر به حوزه های مزبور پرداخته شود. ولی با گسترش دانش، نه تنها مرزهای درون رشته ای کمرنگ شد، بلکه مرزهای برون رشته ای نیز اهمیت خود را از دست داد. هم اکنون یک مهندس نمی تواند بگوید از آن جا که در رشته من به این موضوع پرداخته نشده است، من این زمینه کاری دارای این موضوع را نخواهم پذیرفت. بنابراین شاهد هستیم یک استاد ریاضی در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کند. استاد مکانیک، پروژه هایی در زمینه ابررایانه انجام می دهد و ... .بنده با وجود آن که در زمینه مهندسی مکانیک مطالعه داشته ام، ولی به دلیل اشتراکات فراوان مخصوصا در سال های ابتدایی، برای سایر رشته ها هم مطالعه این وبلاگ خالی از فایده نخواهد بود. از طرف دیگر با مطالعه تاریخ مهندسی می بینیم که سایر رشته های مهندسی از پهلوی این مادر بیرون آمده اند.

تجربیات تلخ و شیرین در مدت این شش سال و نیم مرا بر آن داشت تا تجربیات خود را به عزیزانی که تازه قصد پیمودن این مسیر را دارند یا در نیمه های این راه قرار دارند یا حتی کسانی که حسرت این راه را دارند، ارائه دهم. شاید این‌گونه توانسته باشم به جای لعنت فرستادن به تاریکی، شمعی روشن کرده باشم. اگرچه جسم و جانم از ناهمواری های مسیر بسیار آزرده شده است ولی حداقل فانوسی باشم در دست دوستان تا اشتباهات دیگر تکرار نشود و برای مشکلات چاره‌ای اندیشیده شود. در اولین پست خود سعی کرده‌ام عمده اهداف و دلایل راه‌اندازی این وبلاگ را بیان کنم.
بخشی از مطالبی که در این وبلاگ گذاشته می‌شود، برای کلیه رشته‌های مهندسی قابل استفاده خواهد بود. در زمینه‌های دیگری چون نرم افزارهای مورد استفاده، زمینه های کاری و درسی مسلما جهت‌گیری به سمت مهندسی مکانیک وجود خواهد داشت. بنابراین امیدوارم دانشجویان رشته‌های مهندسی به‌ویژه مهندسی مکانیک، مهندسانی که به تازگی وارد صنعت شده‌اند و دانش آموزانی که قصد ورود به رشته‌های مهندسی را دارند، بتوانند بهره کافی را از مجموعه مطالب این وبلاگ ببرند و با نظرات و پیشنهادهای خود، زمینه ارتقای وبلاگ را فراهم کنند.